fbpx
StudioLokomotywa.pl • Napędzamy Twój Biznes!

Opublikował użytkownik: Bartosz

Trudno się nie zgodzić, że w każdej branży najlepsi klienci to osoby z polecenia. Pozyskiwanie nowych klientów wiąże się często z dużymi kosztami. Klient z polecenia nic nie kosztuje. W dodatku sam przychodzi do nas już z marginesem zaufania. Dzięki temu budowa relacji jest łatwiejsza, a co za tym idzie i sprzedaż. No właśnie, co zrobić, aby tak było? Jakie są 3 skuteczne sposoby na zdobywanie klientów z polecenia?
Z naszego doświadczenia są trzy najskuteczniejsze sposoby. Zanim je przedstawię trzeba się zastanowić skąd bierze się polecenie.

Polecenie bierze się z uczciwej, rzetelnej pracy opartej o zrozumienie i zaspokojenie potrzeb klienta.
Dobrze jest pomyśleć o realizowaniu zlecenia na 110%. No dobrze, ale co to jest te 10%? Otóż coś, co może pozytywnie zaskoczyć klienta, np. dłuższy serwis, rabat na następną usługę, cokolwiek, co będzie mieć dodatkową wartość, a z naszej strony nie naraża nas na wielkie dodatkowe koszty.
Te 10% pozwoli nie tylko skłonić obecnych klientów do wracania ale i przyprowadzania kolejnych osób.

Przykro mi, ale tutaj nie ma miejsca dla krętaczy i mataczy.

Przejdźmy teraz do sedna:

1 sposób na zdobycie klienta z polecenia (możliwa wersja telefoniczna oraz osobista):

To zbieranie informacji o zadowoleniu klienta. Jak? Poprzez jednoroczną ankietę do klientów.
Trzeba dać klientowi do zrozumienia, że nie mamy zamiaru mu nic sprzedawać, ale chcemy zapytać o ważne dla firmy informacje, które pozwolą na lepsze funkcjonowanie i rozwój.

Przykład:

Wystarczy zadzwonić do zdobytego już klienta i zapytać, czy gdyby miał okazję to poleciłby naszą firmę drugiej osobie, ale w skali od 1-10?
Jeśli klient odpowie w przedziale 1 – 6 to oznacza, że nigdy w życiu.
Ocena 7-8 będzie obojętny.
Natomiast ocena na 9-10 to znaczy , że będzie naszym ambasadorem i możemy na niego liczyć.

Co najważniejsze – w każdej z tych odpowiedzi warto dopytać co na to się składa. To daje nam bazę informacji, w którym kierunku firma powinna iść, aby się rozwijać i zdobywać polecenia.

2 sposób na zdobycie polecenia to kontraktowanie (tylko na spotkaniu z klientem):

Czyli umawiamy się z klientem, że jeśli wykonamy jego określone oczekiwania to wtedy i tylko wtedy poprosimy go o 3 konkretne dla nas kontakty, aby obsłużyć dokładnie tak samo jak jego.

3 sposób na zdobycie polecenia to dbanie o pracowników.

To znaczy: dbać, doceniać, ankietować, co by zmienili.
Powinni przynajmniej mieć poczucie, że mają wpływ na losy firmy. Dzięki temu nie będą odbębniać swojej roboty tylko będą dbać o każdego klienta, jakby to był uch własny.

Pamiętajmy: w firmie sprzedaje każdy bezpośrednio lub pośrednio, a to znacznie wpływa na zdobywanie polecenia. W dzisiejszych czasach ludzie kupują „nas”, bo wiele można już w internecie znaleźć.
Dlatego to właśnie obsługa często decyduje o losie firmy. A wiemy, że nie ma jak powracający klient.

Kris.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zostaw wiadomość    Tel: +48 736 769 550
    biuro@studiolokomotywa.pl