Autor: Łukasz Kowalski

Łukasz Kowalski

Jak polepszyć szybkość strony internetowej?

5 minut czytania

Dlaczego warto zadbać o jak najkrótsze ładowanie się strony internetowej? Witryny, które szybko prezentują swoją zawartość, cieszą się większym zainteresowaniem użytkowników Internetu, co przekłada się np. na lepszą sprzedaż. Dodatkowo takie domeny są przychylnie traktowane przez Google, które premiuje je lepszymi pozycjami. Jak więc poprawić szybkość strony internetowej?

Szybkość strony – jak to sprawdzić?

Wielu internautów oczekuje od strony internetowej, że załaduje się bardzo szybko, tzn. w ciągu 2-3 sekund. Dlatego tak ważne jest, by odpowiadać na kluczowe zapotrzebowania potencjalnych klientów. Gdy Twoja strona będzie się ładować 5 sekund lub dłużej, wielce prawdopodobne jest, że po prostu internauta zdąży uciec na inną domenę, przed tym, jak Twoja ukaże mu swoją treść.

Nie wiesz, jak długo ładuje się Twoją strona? Oczywiście możesz odpalić ją w wyszukiwarce i włączyć stoper…, ale są łatwiejsze i bardziej precyzyjne sposoby. Wykorzystaj do tego narzędzie Google -> https://pagespeed.web.dev/.

Co więcej, po analizie witryny narzędzie podpowiada, co należy zrobić, by poprawić aktualny stan.

Co wpływa na szybkość strony internetowej?

  • Szybkość serwera
  • Rozmiar strony:a) style css b) wielkość grafik c) ilość skryptów na stronie (animacji i slajderów)
  • Szybkość renderowania strony

Szybkość strony a SEO

Wyszukiwarka Google dba o to, by użytkownicy po wpisaniu interesujących ich fraz, otrzymywali tylko najlepsze odpowiedzi. Oznacza to, ze wysoko są strony o dobrej, użytecznej treści, witryny rozbudowane z klarowną nawigacją, zgodne z zasadami UX oraz szybko się ładujące. Prędkość witryny od ładnych kilku lat jest czynnikiem rankingowym dla Google. Może nie kluczowym, ale z pewnością nie można go pomijać.

Kwestie: użyteczności strony, mapa strony, jej grafika i szybkość z pewnością będą coraz ważniejsze w SEO. Pozycje bardzo długo ładującej się strony mogą być przez Google zaniżane. Użytkownicy nie lubią czekać, a jeśli nie lubią tego internauci, to z pewnością takie strony są na bakier z założeniami Google. Szybko ładująca się + responsywna strona to w dzisiejszym świecie, gdzie liczy się czas, podstawy optymalizacji SEO.

Kilka wskazówek dla webmastera

Co tak naprawdę spowalnia stronę internetową? Mnóstwo rzeczy. Jeżeli tworzysz witrynę z myślą o tym, by była jak najbardziej efektywna, a nie użyteczna, z pewnością silisz się na umieszczanie na niej ,,fajerwerków”. A te spowalniają każdą witrynę.

Oto nasze rady:

  • Zmniejsz kod HTML

Usuń niepotrzebne elementy z kodu HTML, np. spacje, komentarze itp. Zadbaj o to, by Twój kod był jak najbardziej uporządkowany. To nie jest zeszyt do notatek!

  • Odpowiednia kolejność wczytywania elementów

Zadbaj w kodzie strony o to, tak by najpierw przedstawiana była jej górna część. Wykorzystaj do tego narzędzie Google Search Console. Dzięki informacjom poprawisz kod tak, aby ważne dane zostały wyświetlone w określonym czasie.

  • Zmniejsz plik styli CSS

Analogicznie, jak w przypadku zmniejszania kodu HTML, tutaj również chodzi o usunięcie zbędnych spacji, komentarzy, dodatkowych odstępów, znaków łamania wiersza i wcięć z pliku CSS.

  • Sparsuj kod Java Script

Podobnie jak podczas zmniejszania plików html i css. Możesz usunąć: komentarze, wcięcia, nadmiarowe białe znaki lub trzymać na dysku pełną wersję skryptu, a na serwer wrzucić plik „po kompresji”.

  • Zoptymalizuj obrazy

Warto tutaj wykorzystać np., Photoshopa do zmniejszania grafik. Możesz też użyć programów: scriptjpg, scriptpng.

  • Zadbaj o responsywność

Aby strona była jak najbardziej wygodna dla użytkowników, zadbaj aby wyświetlała na wszelkich urządzeniach mobilnych.

  • Staraj się nie stosować wtyczek

Staraj się unikać przeładowania strony kodem Java Script i elementami flash, które znacznie utrudniają jej wczytywanie na urządzeniach mobilnych. Rozważ sens używania niektórych wtyczek, gdyż strasznie spowalniają ładowanie się strony.

  • Skróć czas odpowiedzi serwera na zapytanie

Wprowadzenie powyższych zmian prawdopodobnie sprawi, że ten problem zniknie. Jeżeli nie, zmień serwer na szybszy.

O autorze

Łukasz Kowalski

Specjalista SEO