Jak zbudować stronę widoczną w Google?
Jak zbudować stronę widoczną w Google? Trzy fundamentalne aspekty a) Wersja mobilna To już jest kanon i bezwzględny obowiązek. 64%...
4 minuty czytania
Ponieważ, jak pokazują badania, blisko połowa internautów oczekuje, że interesująca ich strona wyświetli się w czasie krótszym niż 2 sekundy. Ponadto, oprócz komfortu użytkownika, jest to jeden z elementów, wpływających na pozycję strony w rankingu Google.
1. Google PageSpeed Insights
Jest to jedno z dwóch w pełni darmowych narzędzi udostępnione przez Google, ułatwiających analizę wyświetlania witryny, zarówno na urządzeniach mobilnych jak i desktopach.
Dostępne pod poniższym linkiem.
Narzędzie od Google podaje gotowe rozwiązania, po których zastosowaniu strona nabiera tempa.
A jakie kluczowe parametry wpływają na szybkość wyświetlania strony?
Kompresji obrazków można dokonać na kilka sposobów. Warto wykorzystać narzędzie Kraken, umożliwiające szybką optymalizację grafik, tak, aby ich rozmiary były adekwatne do obszaru, który zajmują. W przypadku WordPressa sprawdza się również wtyczka tinypng i tinyjpg.
Zastosowanie kompresji gzip w pliku .htacces aktywuje kompresję plików tekstowych, html, css, plików javascript i przyspiesza stronę o kilka procent.
2. Mobile Website Speed Testing Tool
Służy optymalizacji stron na urządzenia mobilne. Dostępny pod poniższym linkiem – testmysite.withgoogle.com
Pomoże Ci sprawdzić:
-czas ładowania w sieci 3g
-szacowaną utratę liczby użytkowników – w procentach- z powodu zbyt długiego ładowania strony
-szybkość ładowania strony na tle stron w branży.
(to funkcja obliczona na podstawie wewnętrznego badania Google obejmującego ponad 5 milionów stron WWW, przedstawione strony to te które znalazły się w grupie 30% stron o najkrótszym czasie ładowania w danym regionie)
-optymalizację obrazów
(gdyż to właśnie one mają największy udział w liczbie pobieranych bajtów na stronie, a odpowiedni format i kompresja, pozwalają na znaczną poprawę wydajności strony)
3. GT Metrix
Narzędzie nawet w wersji darmowej oferuje bardzo szczegółowy raport wygenerowany dla analizowanej strony. Bardzo przejrzysty interfejs oraz sposób prezentowania wyników testu szybkości
Dostępny pod poniższym linkiem: gtmetrix.com
Z raportu dowiemy się m.in.
Koniecznie sprawdź ilość i funkcjonalność zainstalowanych wtyczek, a następnie usuń zbędne. Pomocnym rozwiązaniem jest zainstalowanie gotowej wtyczki przyspieszającej ładowanie strony WP Super Cache.
Kompresję html w WordPressie również wspierają wtyczki: Better WordPress Minify i WP html compression.