fbpx
StudioLokomotywa.pl • Napędzamy Twój Biznes!

Opublikował użytkownik: Bartosz

Każda osoba projektująca stronę internetową chce, by była dobrze napisana, estetyczna i zgodna z najnowszymi wymogami UX. Jednak często zdarza się tak, że w wyniku braku wystarczającej ilości czasu, gorszego dnia bądź po prostu ludzkiej nieuwagi, popełniane są błędy przyczyniające się do zakłócania prawidłowego działania witryny. W wyniku tego można dużo stracić – potencjalny użytkownik szybko przełączy się na inną stronę. O tym, jak powinna wyglądać strona internetowa w XXI wieku, pisaliśmy jakiś czas temu na naszym blogu. W dzisiejszym artykule przedstawimy 5 często występujących błędów podczas tworzenia strony www, których warto unikać, by nie tracić klientów.

1. Długi czas ładowania strony

– warto zadbać o szybko ładującą się stronę startową, gdyż w przeciwnym przypadku odrzucimy użytkownika zbyt długim okresem oczekiwania na wyświetlenie. Zakłada się, że 3 sekundy to dobry wynik, ale już 10 sekund jest fatalnym. Nasza wskazówka? Zrezygnuj z bajerów i bardzo dużych zdjęć np. na slajderze, które opóźniają ładowanie witryny. Użyj progresywnych grafik JPG lub zoptymalizowanych PNG.

2. Przerost formy nad treścią

– mnoga ilość niepraktycznych banerów, animacji Flash, Java Script czy też gifów nie dość, że przedłuża czas ładowania strony, to dodatkowo wygląda nieestetycznie i ,,kłuje” w oczy. Używaj grafiki, gdzie jest to potrzebne i unikaj także stosowania okienek pop-up oraz krzykliwych i nieczytelnych kolorów w tle.

3. Stosowanie niestandardowych czcionek

– używanie nietypowych czcionek, które w fazie wstępnej wyglądają pięknie, nie zawsze jest skuteczne. Po publikacji strony może okazać się, że nikt nie ma jej zainstalowanej na swoim komputerze. Wtedy zostanie zastąpiona na Times New Roman. Niestandardowe czcionki odwracają uwagę użytkowników od kluczowej treści, którzy skupiają się na jej wyglądzie. Rada? Należy zadbać o odpowiednią implementację czcionki.

4. Nieczytelna nawigacja

– jednym z najczęściej powielanych błędów jest stosowanie nieczytelnej nawigacji. Pomyśl jak użytkownik – czego potrzebuje, np. jak dostać się w dane miejsce w najkrótszym czasie, szczególnie na stronę główną. Bądź przewidywalny, niech czytelnik wie, gdzie jest. Intuicyjna nawigacja ułatwia dostęp do poszukiwanych informacji/produktów oraz zapewnia klarowną komunikację ze stroną. Zadbaj o to, by ze wszystkich podstron dało się dostać na stronę główną, a między podstronami była możliwość przechodzenia na stronę główną bez cofania się.

5. Darmowy hosting

– korzystanie z darmowego hostingu jest długofalowym błędem. Każda poważna firma lub za taką się uważająca, powinna mieć własny hosting. Dodatkowym negatywnym czynnikiem jest fakt, ze strony z darmowym hostigiem bardzo źle się pozycjonują oraz nie można na nich dodawać wielu funkcji np. odnośników do Facebooka, a więc w ostatecznym rozrachunku tracą wiele. Koszt własnego hostingu nie jest duży, więc warto w niego zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zostaw wiadomość    Tel: +48 736 769 550
    biuro@studiolokomotywa.pl