fbpx
StudioLokomotywa.pl • Napędzamy Twój Biznes!

Opublikował użytkownik: Bartosz

CMS-y to systemy zarządzania treścią na stronie internetowej, które od kilku lat zdobywają niebywałą popularność. Bez posiadania eksperckiej wiedzy na temat tworzenia witryn internetowych można w przystępny sposób modyfikować treść i jej ekspozycję. W czasach, gdy świat wirtualny jest coraz ważniejszy, to niezwykłe ułatwienie. Do najbardziej popularnych systemów należą: WordPress, Joomla! I Drupal. Natomiast dziś zajmiemy się rodzimym podwórkiem, czyli: Windu, Fennec CMS i Batflat.

Zaznaczamy, że to nie jedyne polskie systemy CMS dostępne na rynku, aczkolwiek są już znane i zaliczają progres. Stwierdziliśmy, że warto im się przyjrzeć. Szczególnie dlatego, że dobrych alternatyw dla WordPressa, Joomli! i Drupala jak ze świeczką szukać!

WINDU

Ten CMS wyróżnia się tym, iż nie ma konieczności posiadania bazy danych. Nie trzeba edytować plików na serwerze. Wszelkie czynności związane z tworzeniem i obsługą strony wykonać można w panelu administracyjnym oraz dzięki wykorzystaniu systemu tagów. Na duży plus zasługuje klarowna obsługa i prosty sposób tworzenia szablonów. Widać duży potencjał, a wersja Pro nie ma wygórowanej ceny. Można mieć zarzuty co do nijakich opisów konfiguracji i wsparcia administracyjnego oraz do tego, że kod jest napisany po polsku. To spore ograniczenie, szczególnie przy projektach open source. Z pewnością Windu to narzędzie przyjemne dla początkujących webmasterów lub osób, które nie mają fachowej wiedzy na temat kreowania stron internetowych i pracy na bazie danych. Program cały czas się rozwija, jest udoskonalany. Zobaczymy, co z tego wyniknie za jakiś czas.

FENNEC CMS

Fennec CMS to kolejny polski system zarządzania treścią warty dostrzeżenia. System ten cechuje łatwiejszy niż w WordPressie sposób edytowania treści. Wystarczy przejść na odpowiednią podstronę, kliknąć element i go zmienić. Rzeczywiście w WordPressie przechodzenie z zakładki do zakładki jest bardziej kłopotliwe. Podczas tworzenia stron na Fennecu możemy przyglądać się zmianom na żywo i łatwo podłączać szablony. Do tego narzędzie szybko działa, dzięki wbudowanemu frameworkowi – AngularJS. Fennec CMS jest prostszy niż WordPress i Joomla! Niesie to jednak za sobą konsekwencje – nie można tutaj stworzyć rozbudowanych stron jak w przypadku największych marek na rynku.

BATFLAT

System ten to nowa rzecz na polskim rynku. Został wydany w maju 2016 roku. Dzięki Batflatowi nawet nowicjusz w tworzeniu stron internetowych może podpiąć swój szablon oraz napisać moduł. Do działania narzędzie nie potrzebuje bazy MySQL, ponieważ wszelkie dane gromadzone są w jednym pliku – SQLite. Wystarczy wrzucić pliki na serwer FTP i można działać. Zalety? Nie trzeba wprowadzać na stronie responsywności, gdyż jest to opcja domyślna. Do tworzenia prostych i małych stron sprawdzi się wyśmienicie. Czekamy na udoskonalenia.

PODSUMOWANIE

Polskie CMS-y powstały w jednym celu – by zastąpić ciężkie systemy typu WordPress? Czy im się uda? W najbliższych latach na pewno nie. WordPress jest na fali wznoszącej, wzbudza zaufanie, a do tego wyszukiwarka bardzo go lubi. To, że niektóre systemy są ,,proste” i ,,intuicyjne” nie oznacza, że są lepsze. Dla prostych stron – być może, dla rozbudowanych sklepów/serwisów – z pewnością nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zostaw wiadomość    Tel: +48 736 769 550
    biuro@studiolokomotywa.pl