fbpx
StudioLokomotywa.pl • Napędzamy Twoje SEO!

Accelerated Mobile Pages – co to takiego?

Opublikował użytkownik: Bartosz

Accelerated Mobile Pages (AMP) to nowoczesna technologia pozwalająca na szybkie renderowanie stron www, posiadających statyczne treści. Wdrożenie standardu umożliwia dopasowanie zawartości serwisu do parametrów technicznych narzędzia (wielkości ekranu, jego rozdzielczości), z którego korzysta w danym momencie użytkownik, zapewniając w ten sposób swobodę i szybkość w przeglądaniu stron internetowych.

Amp składa się z 2 podstawowych elementów:

AMP HTML – zestaw wskazówek i zaleceń dla kodu strony. Ich zastosowanie pozwala na publikację dotychczas tworzonych treści zgodnie z wymaganiami urządzeń mobilnych.

AMP JS – Zajmują się optymalizacją skryptów strony aby stała się szybsza

Dlaczego warto wdrażać AMP?

Odpowiedź jest dosyć prosta, Google zależy aby strony internetowe były szybkie, Dlaczego?

Ponieważ im szybciej się strona załaduje tym więcej osób chętnie na nią wejdzie. Z autopsji znam wiele przypadków w którym internauci próbują dostać się do strony internetowej jednak przez długi czas ładowania owej strony rezygnują i udają się na inną.

Google na pewno rozpatruje szybkość strony i uwzględnia to podczas wyświetlania wyników wyszukiwania internauty. Tłumacząc z polskiego na nasze im strona jest szybsza tym jest wyżej w wynikach.

Jak wdrożyć Wtyczkę AMP na WordPress?

Wiele osób zadaje to pytanie a odpowiedź jesst wręcz banalna. Wystarczy zainstalować Wtyczkę AMP.

Wtyczki → Dodaj nową → AMP

Po zainstalowaniu wtyczki konieczne jest skonfigurowanie jej i połączenie z Yoastem, kreator wtyczki wymusi taką konfigurację.

Po zainstalowaniu wtyczki zostanie wygenerowana strona amp (nazwa-domeny.pl/amp) i ta strona domyślnie jest w pełni pod AMP i domyślnie jest blogiem.

Aby sprawdzić czy strona jest AMP należy wejść na https://search.google.com/test/amp lub na Google Search Console → Wygląd w wyszukiwarce → Przyśpieszone strony mobilne AMP

Jeżeli wszystko jest ok wyświetli się taki komunikat:

Nasza wtyczka posiada szereg opcji, a mianowicie: Układy wyświetlanych artykułów, kolory nagłówków artykułu, kolory odnośników itp.

Co jest istotne we wtyczce AMP, aby stworzyć projekt całej witryny pod AMP trzeba skorzystać z PageBuildera, który dostarcza nam wtyczka. W tym momencie mamy pewność, że prezentowane przez nas treści są widziane przez Google jako AMP.

AMP jest to nowa technologia, zatem na pewno nie zabraknie jeszcze testów i nowoczesnych rozwiązań dla stron internetowych, z mojej strony to wszystko i dziękuję za przeczytanie artykułu.

Zwiększ widoczność swojej firmy w sieci!

Nie pozwól, aby Twoja firma była niewidoczna w internecie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby odkryć, jak SEO może zmienić los Twojego biznesu. Z naszą pomocą zdobędziesz przewagę, której potrzebujesz.