fbpx
StudioLokomotywa.pl • Napędzamy Twoje SEO!

Opublikował użytkownik: Olga

trendy www 2018

Po 4 minionych miesiącach roku 2018, jak co roku, zauważamy dynamicznie zmieniające się trendy w web design’ie. Jeśli zastanawiasz się jak zwiększyć atrakcyjność i funkcjonalność swojej strony, koniecznie zapoznaj się z przygotowaną przez nas infografiką. Poznanie najnowszych trendów i podążanie za zmianami jest bardzo ważne, ponieważ świeżość oraz innowacyjne rozwiązania przyciągną i zainteresują użytkowników na dłużej.

Responsywaność

Dopasowanie strony do urządzeń mobilnych jest trendem, a raczej wymogiem, pozostającym bez zmian. Użytkownicy mobilni to ogromny rynek, który nie może być pominięty. Badania pokazują, że już w 2016 roku liczba wyświetleń stron WWW na smartfonach i tabletach przekroczyła liczbę wyświetleń na laptopach i komputerach stacjonarnych łącznie.

Więcej przestrzeni, minimalizm i flat
design

Strony w 2018 wnoszą ze sobą więcej przestrzeni, a dominującym trendem jest minimalizm. Witryny przeładowane kolorami i zdjęciami odchodzą powoli w niepamięć. Minimalizm powoduje, że strona jest przestrzenna, czytelna i nastawiona na wygodę użytkownika. Owa przestrzeń ma również swoje korzyści, skracając czas ładowania strony. Styl flat design rezygnuje z mocnych akcentów i ozdobników, tworząc lekkie i płaskie elementy na stronie.

Kolory

Przede wszystkim ożywiające całość i odważne. Kolory, które grają z minimalistycznym stylem i przełamują go, to bardzo popularny trend tego roku. Na tle jasnych barw, doskonale sprawdzą się mocno nasycone akcenty, które dodadzą stronie ciepła i dynamizmu.

Kinografika

Jest to technika tworzenia fotografii, która zaczyna powoli wypierać filmy. Kinografika jest połączeniem statycznej ilustracji z zapętlonym filmem. Może być to np. wodospad w górach, który jest jedynym poruszającym się elementem fotografii.

Storytelling – opowiedz coś o sobie!

Ale w sposób nietypowy. 🙂 Storytelling to nowoczesny nurt pozwalający na przedstawienie firmy w sposób ciekawy i oryginalny. Porzuca on suche fakty, w zakładce „O nas”, na rzecz graficznych opowieści, ikonografik, czy nawet filmów.

Subtelne animacje

Chodzi tutaj przede wszystkim o wyeksponowanie najważniejszych elementów, w dyskretny sposób. Mogą być to np. delikatnie poruszające się elementy podczas scrollowania. Jeśli zostaną użyte do odpowiednich elementów, z pewnością przyciągną uwagę użytkownika. Pamiętajmy o zachowaniu umiaru, aby nie przytłoczyć użytkownika.

Mikro interakcje

Ten trend jest ukierunkowany na nawiązanie relacji z użytkownikiem i zachęceniu go, do pozostania na stronie. Mikro interakcje to możliwości działania na stronie, bez przewijania całej strony. Do takich czynności mogą należeć: pozostawienie opinii lub komentarza, zmiana ustawień witryny, usunięcie user errors.

Split Screen Layout

To również nowy trend polegający na podzieleniu strony na dwa odmienne obszary. Różnią się one pomiędzy sobą stylem, kontrastując ze sobą. Dzięki takiemu zestawieniu, użytkownikowi łatwiej jest manewrować po stronie.

Rezygnacja ze schowanego menu

W 2018 co raz więcej stron, posiada tzw. „pływające menu”. Ukryte menu zwane inaczej „hamburgerem” nie sprawdziło się w praktyce z kilku powodów. Jednym z nich jest nieznajomość przez internautów znaczenia tej ikony, co skutkowało jej dalszym niezainteresowaniem.

Bezpieczeństwo

Nawet 43% internautów opuszcza stronę, po wyświetleniu komunikatu z ostrzeżeniem o zagrożeniu. Zapewnienie użytkownikowi bezpieczeństwa, to większa szansa na interakcję. Dlatego na swojej stronie, warto zadbać o certyfikat SSL.

Olga Matuszak

W świece SEO i pozycjonowania od 2017r. Można powiedzieć, że content marketing mam we krwi. Gdy nie pozycjonuję w Lokomotywie zaczytuję się w komiksach i oglądam za dużo seriali animowanych :)

6 komentarzy do “Trendy w stronach WWW 2018

  1. Minimalizm zawsze w modzie.. Przeróżne funkcje przychodzą i odchodzą, ale zawsze jedno jest pewne – za dużo elementów ściśniętych na ekranie to po prostu ohyda. Niech jeszcze do tego dojdzie brak optymalizacji i mamy potwora.

  2. To jest lista na 2018 czy 2015? Bo niestety nie widze niczego nowego poza tym co trabi sie rok w rok od paru lat…

    1. Panie Błażeju, faktycznie część trendów utrzymuje się od lat. Wpis dedykowany jest przede wszystkim mniej zorientowanym w temacie stron użytkownikom internetu, którzy chcą wiedzieć, w jakim kierunku podążać tworząc strony www.
      Dziękuję za komentarz, pozdrawiam. 🙂

  3. W pełni się z tym zgadzam ! 😉 Wystarczy spojrzeć na produkcję gigantów, swego rodzaju minimalizm jest w cenie ! 🙂 Pozdrawiam ! 🙂

  4. Co bedzie w 2k19?? 🙂 wydaj mi sie ze wszystko co mobline i desktopy odpadna – bedzie stary flatdesign ale podobno wiecej gradientu.

  5. Warto byłoby wspomnieć o prędkości strony pod kątem wygody użytkowników 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tel: +48 736 769 550
biuro@studiolokomotywa.pl