fbpx
StudioLokomotywa.pl • Napędzamy Twoje SEO!

Opublikował użytkownik: Olga

Jeśli chodzi o optymalizację strony internetowej pod kątem wyszukiwarek (pozycjonowanie SEO), zawsze warto przeprowadzić audyt. Audyt SEO to kompleksowa analiza Twojej witryny i jej aktualnej wydajności w wynikach wyszukiwania Google. Pomaga zidentyfikować wszelkie problemy, które mogą powodować, że Twoja witryna nie będzie zbyt wysoko w rankingu SERP (wyników wyszukiwania stron).

Co to jest audyt SEO strony internetowej?

Divider

Audyt SEO to raport, który pomoże Ci zrozumieć aktualny stan Twojej firmy i zidentyfikować możliwości poprawy optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (pozycjonowanie SEO). Zwykle wykonuje ją ekspert SEO (lub zespół), który może powiedzieć, co należy zrobić, aby poprawić wydajność witryny w organicznych wynikach wyszukiwania.

Najlepszym sposobem myślenia o audycie SEO jest lista kontrolna wszystkich rzeczy, które musisz zrobić w swojej witrynie, aby uzyskać wyższą pozycję w wyszukiwarce Google. Na przykład, jeśli chcesz uzyskać większy ruch od osób wyszukujących „audyt SEO”, sensowne jest, aby Twoja witryna miała:

 • Metatagi tytułu, opisu i słów kluczowych
 • Bogate w treść strony z wysokiej jakości tekstem i obrazami
 • Wewnętrzne linki między powiązanymi stronami w witrynie
co to audyt seo

Dlaczego potrzebujesz audytu SEO?

Divider

 • Chcesz zidentyfikować potencjalne problemy
 • Chcesz poprawić swoje pozycjonowanie stron internetowych
 • Chcesz poprawić wydajność swojej witryny
 • Chcesz poprawić wrażenia użytkownika (UX) swojej witryny
 • Chcesz poprawić współczynnik konwersji swojej witryny, czyli liczbę odwiedzających, którzy podejmują w witrynie pożądane działanie, takie jak dokonanie zakupu lub wypełnienie formularza online

I na koniec możesz być również zainteresowany ulepszeniem:

 • Rankingu w wyszukiwarkach Google i Bing,
 • Widoczności – zwiększenie prawdopodobieństwa, że ludzie znajdą Twoją witrynę z określonymi słowami kluczowymi po przeprowadzeniu odpowiednich wyszukiwań,
 • Ruchu – zwiększenie liczby odwiedzających pochodzących z różnych źródeł (platformy społecznościowe, organiczne wyszukiwarki itp.).

Jak podejść do audytu SEO strony internetowej?

Divider

Skoro już wiesz, czym jest audyt SEO i co oznacza dla Twojej witryny, jak powinieneś podejść do tego zadania? Podejdź do tego z otwartym umysłem. Nie bój się popełniać błędów ani prosić o pomoc. Jedynym sposobem na naukę jest działanie, więc nie próbuj robić wszystkiego sam! A jeśli popełnisz błąd (co jest nieuniknione), nie przejmuj się tym. Bądź elastyczny pod względem procesu i wyników.

Sprawdź Google Analytics i Google Search Console

Jeśli korzystasz z Google Analytics, sprawdź, gdzie Twoja witryna znajduje się w rankingu dla określonych słów kluczowych. Możesz także sprawdzić, ile z tych wyszukiwań zamieniło się w kliknięcia na stronie, która prowadzi z powrotem do Twojej witryny.

Google Analytics, Google search Console

Jeśli nie masz jeszcze skonfigurowanej usługi Google Analytics w swojej witrynie (a jeśli nie, to dlaczego?), odwiedź stronę https://marketingplatform.google.com/about/analytics/ i utwórz konto przed kontynuowaniem tego krok!

Sprawdź możliwości indeksowania swojej witryny

Najpierw sprawdź możliwości indeksowania swojej witryny. Możliwość uzyskiwania przez wyszukiwarki dostępu do Twojej witryny nazywana jest indeksowaniem. Możesz to zrobić za pomocą narzędzia takiego jak Screaming Frog lub Deep Crawl.

Przeanalizuj najlepsze strony w swojej witrynie

Divider

Ten krok jest bardzo ważny. Musisz przeanalizować najlepsze strony swojej witryny i sprawdzić, czy są zoptymalizowane pod kątem właściwych słów kluczowych, dają dobre wrażenia użytkownikowi i są zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Oto jak to zrobić:

Sprawdź zawartość swoich najlepszych stron. Czy są zoptymalizowane za pomocą słów kluczowych, które odnoszą się do tego, co oferują? Jeśli tak, to świetnie! Jeśli nie, możesz rozważyć dodanie bardziej trafnych fraz kluczowych na każdej stronie w witrynie lub utworzenie nowej treści zawierającej te frazy kluczowe.

Porównaj swoją stronę z konkurencją

Po zakończeniu analizy słów kluczowych i liście potencjalnych docelowych słów kluczowych, nadszedł czas na porównanie Twojej witryny z konkurencją.

Zacznij od sprawdzenia 10 najlepszych wyników dla każdego z wybranych słów kluczowych i przeanalizowania ich pod kątem przydatnych informacji o tym, co powinieneś robić inaczej w swojej witrynie:

 • Rodzaje linków, które mają (na przykład, czy mają jakieś profile w mediach społecznościowych, czy jest dużo komentarzy pod ich postami na blogu?)
 • Jakość tych linków (co ludzie mówią o tej witrynie w recenzjach? Czy zostały one ukarane przez Google?)
 • Ile mają linków (ile domen linkuje do każdej z nich)? Możesz użyć Open Site Explorer lub Site Explorer Ahrefs, aby zobaczyć te informacje.

słowa kluczowe

Sprawdź kierowanie na słowa kluczowe

Divider

Będziesz chciał sprawdzić słowa kluczowe o małej liczbie wyświetleń, które można połączyć z innymi słowami kluczowymi, tworząc bardziej wartościowe frazy. Warto również poszukać słów kluczowych z długim ogonem, które są używane w mniej popularnych wyszukiwaniach i mają niższy poziom konkurencji.

Frazy z długim ogonem są dobre, ponieważ są jak kopalnia złota dla ruchu. Na przykład, jeśli sprzedajesz kieliszki do wina online, możesz skorzystać z długich zwrotów, takich jak „kieliszki do wina poniżej 10 złotych”, „zestawy kieliszków do czerwonego wina”, a nawet „szkło o wyglądzie vintage”. Tego rodzaju wyszukiwania nie przyciągają tyle uwagi wyszukiwarki Google, co wyszukiwania ogólne, takie jak „kieliszki do wina”, ale zwykle generują wyższe współczynniki konwersji, ponieważ przyciągają użytkowników, którzy szukają tego, co oferujesz.

Jednocześnie jednak ważne jest, aby nie ignorować zapytań o dużej liczbie zapytań (takich jak „kieliszki do wina”) lub bardzo konkurencyjnych terminów (takich jak „wyroby szklane”), ponieważ mogą one być warte zainwestowania trochę czasu, jeśli oznaczają duże potencjalne zwroty.

Zidentyfikuj wszelkie problemy techniczne

Divider

Aby zidentyfikować problemy techniczne, musisz użyć robota indeksującego witryny. Jest to program, który przemierzy Twoją witrynę i przeanalizuje ją pod kątem problemów. Jeśli robot znajdzie coś nie tak, zgłosi to Tobie.

Niektóre z najczęstszych problemów technicznych to:

 • uszkodzone linki (linki, które nie działają)
 • przekierowania (gdy ktoś kliknie jeden link z innej witryny, ale zanim tam dotrze, zostanie przekierowany w inne miejsce)
 • brakujące metadane (informacje o tym, jak strony są zakodowane i czego dotyczą).

Ponownie oceń swoją strategię treści

Audyt treści to świetny sposób na upewnienie się, że masz odpowiedni rodzaj treści dla grupy docelowej.

 • Czy Twoje treści są interesujące?
 • Czy ma to związek z pytaniami i potrzebami Twojej grupy docelowej?
 • Czy ktoś może je znaleźć, czy też istnieją bariery, które utrudniają czytelnikom znalezienie potrzebnych informacji?
 • Czy jest łatwy do odczytania — z wyraźnym tekstem i obrazami/filmami, które wspierają tekst, a nie odwracają od niego uwagę?
 • Czy dobrze się udostępnia w kanałach mediów społecznościowych i innych miejscach, w których ludzie spędzają czas online, upewniając się, że docierasz do jak największej liczby potencjalnych klientów na wielu platformach?

Rozwiąż problemy z doświadczeniami użytkownika (UX)

Divider

Aby zapewnić użytkownikom pozytywne wrażenia, musisz upewnić się, że Twoja witryna jest szybka i łatwa w nawigacji. Celem tego audytu jest ustalenie, czy Twoja witryna ma jakiekolwiek problemy z wydajnością, użytecznością, szybkością strony lub responsywnością dla urządzeń mobilnych.

Sprawdź, czy nie ma uszkodzonych linków. Są to linki, które prowadzą użytkowników w inne miejsce niż miejsce, do którego powinni się udać (np. na stronę 404). Możesz je znaleźć, tworząc linki na swojej stronie, a następnie sprawdzając ich status za pomocą narzędzi takich jak Screaming Frog SEO Spider lub Moz Link Checker. Jeśli znajdziesz jakieś uszkodzone linki, napraw je natychmiast, aby odwiedzający nie zostali zabrani w nieoczekiwane miejsce po ich kliknięciu.

doświadczenie

Sprawdź linki wewnętrzne — są to hiperłącza w tej samej witrynie, które wskazują różne strony w tej samej domenie (lub subdomenie). Są ważne, ponieważ pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, jaka treść jest najbardziej odpowiednia w Twojej witrynie — na przykład, jeśli jeden artykuł wspomina o innym, ale nie ma żadnego linku łączącego je ze sobą w jakikolwiek sposób; wtedy nie będzie wyglądało na to, że te dwie treści są w ogóle powiązane! Może to oznaczać utratę możliwości ruchu z powodu zarówno algorytmów wyszukiwarki Google, jak i czytelników, którzy mogą po prostu pomijać niektóre artykuły, ponieważ uważają, że nie warto ich czytać, co oznacza mniejszą liczbę odsłon.

Sprawdź swoje linki i upewnij się, że pozytywnie odzwierciedlają autorytet Twojej witryny

Divider

Podczas przeprowadzania audytu ważne jest, aby przyjrzeć się swoim linkom wewnętrznym. Jeśli którykolwiek z nich jest uszkodzony lub nigdzie nie prowadzi, odbija się to negatywnie na autorytecie Twojej witryny.

Tekst kotwicy linków zwrotnych jest kolejnym ważnym aspektem do rozważenia i należy go sprawdzić pod kątem trafności. Nie chcesz, aby linki „kliknij tutaj” lub „czytaj więcej” było rozsianych po całej stronie internetowej!

Spójrz na jakość swoich linków zwrotnych, a także ich ilość. Link z autorytatywnej witryny, takiej jak Forbes, może mieć większą wagę niż link z bloga niskiej jakości bez prawdziwej bazy odbiorców (choć to nie znaczy, że nie może pomóc — oznacza to po prostu, że byłoby lepiej, gdybyś miał kilka innych witryny o wysokim autorytecie z linkami zwrotnymi).

koniec

Końcowe przemyślenia

Divider

Podsumowując, audyt SEO to niezwykle cenne narzędzie dla każdej firmy, która chce przeprowadzić optymalizację SEO. Pomoże Ci znaleźć i rozwiązać problemy, które kosztują Twoją firmę.

Jest to jeden z najlepszych sposobów na rozpoczęcie poprawy widoczności organicznej Twojej witryny. Jeśli jesteś zainteresowany rozpoczęciem tego procesu dla własnej firmy lub jeśli masz jakiekolwiek pytania na ten temat, skontaktuj się z nami!

Dowiedz się więcej o tym, czym jest audyt SEO, dlaczego jest ważny, jak to zrobić i jak z niego korzystać, aby poprawić skuteczność działań optymalizacyjnych dla wyszukiwarek, co pomoże zwiększyć ruch, liczbę potencjalnych klientów i sprzedaż w Twojej witrynie, bez względu na branżę, produkty lub usługi, które oferujesz.

Audyt SEO to przegląd Twojej strony internetowej. Proces identyfikuje, co działa, a co nie, oraz możliwości poprawy wydajności. Zapewnia również wgląd w to, jak dobrze Twoja witryna spełnia potrzeby użytkowników, co może pomóc w uzasadnieniu inwestycji w dodatkowe zasoby w celu poprawy komfortu użytkowania.

Audyt SEO jest pomocny w wykrywaniu problemów technicznych, które mogą mieć wpływ na rankingi lub ruch organiczny, takich jak zduplikowane treści lub uszkodzone linki. Rozwiązanie tych problemów może zająć trochę czasu – zwłaszcza jeśli nie masz własnego zespołu ds. tworzenia stron internetowych, ale są one ważne, ponieważ mają bezpośredni wpływ na to, czy użytkownicy w ogóle mogą znaleźć Twoją witrynę.

Podsumowanie

Divider

Jeśli jesteś zainteresowany poprawą optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek (pozycjonowanie SEO) w celu zwiększenia ruchu, leadów i sprzedaży, czas zacząć od audytu SEO. Audyt SEO to skuteczny sposób, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dobrze Twoja witryna działa nie tylko w wyszukiwarce Google, dzięki czemu możesz odpowiednio ją ulepszyć. Najlepsza część? To wcale nie trwa długo! Dlaczego więc nie zacząć dzisiaj?

Olga Matuszak

W świece SEO i pozycjonowania od 2017r. Można powiedzieć, że content marketing mam we krwi. Gdy nie pozycjonuję w Lokomotywie zaczytuję się w komiksach i oglądam za dużo seriali animowanych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *