fbpx
StudioLokomotywa.pl • Napędzamy Twoje SEO!

Dlaczego Google nie indeksuje Twojej strony?

Opublikował użytkownik: Olga

dlaczego google nie indeksuje

Utrata widoczności w sieci to powód do niepokoju dla każdego e-przedsiębiorcy w Polsce. Wyobraź sobie taką sytuację: stali klienci dzwonią do Ciebie, mówiąc, że nie mogą znaleźć Twojej strony w Google. W panice przeglądasz statystyki nie rozumiejąc, czemu wejścia z wyszukiwarki praktycznie się w nich nie pojawiają. Nie wiesz co robić i co się dzieje? Spokojnie! Przeczytaj poniższy artykuł, a znajdziesz prawdopodobne wyjaśnienie i stworzysz sensowny plan działania, aby Twoja strona www dobrze się indeksowała.

Pierwsze kroki – przekonaj się, jak jest naprawdę

Divider

Sytuacja, w której właścicielom strony wydaje się, że Google o niej zapomniał, w rzeczywistości na ogół przedstawia się zupełnie inaczej. Podstawowe pytanie brzmi: jakie kroki próbujesz podjąć, by sprawdzić, dlaczego Google nie indeksuje Twojej strony? Jeśli wpisujesz nazwę firmy/strony lub wybrane z niej zdanie w polu wyszukiwarki, a następnie skanujesz wzrokiem pierwszą stronę wyników, popełniasz powszechny błąd. Polega on na pomyleniu braku indeksowania z osiągnięciem niskiej pozycji w rankingu Google.

Strony www, które nie zostały poddane złożonemu procesowi pozycjonowania i optymalizacji, lub nie mają ogromnej liczby odwiedzających jej odbiorców, nie znajdą się wysoko na liście wyników. Upewnij się zatem, że witryna faktycznie nie jest indeksowana, używając komendy „site:”, gdzie po dwukropku wpisujesz pełny adres strony. Jeśli ją znajdziesz, ale wyszukanie za pomocą komendy to jedyna sytuacja, gdy ukaże się ona na samym szczycie wyników, to znak, że czas zainwestować w solidną kampanię SEO.

Nowa strona? Cierpliwość potrzebna od zaraz

Divider

Jeśli właśnie uruchomiłeś świeżo przygotowaną witrynę, prawdopodobnie nie ma najmniejszych powodów do obaw. Na ogół pełne zaindeksowanie strony zajmuje Google około tygodnia, ale może też potrwać nawet miesiąc, w zależności od wagi i stopnia rozbudowania contentu pod danym adresem URL oraz ilości zewnętrznych odnośników/wzmianek. Specyfika działania algorytmów wyszukiwarki oraz ogromna liczba nowych stron, które każdego dnia pojawiają się w sieci, to główne powody, dla których zajmuje to tak dużo czasu.

Czy możesz zrobić coś, by skrócić ten okres? Jak najbardziej. Istnieje możliwość zgłoszenia strony do Google w celu ponownego zaindeksowania przy użyciu Google Search Console (Google Webmaster Tools). Dzięki temu strona pojawi się po kilku minutach w wyszukiwarce, ale roboty nie będą do niej regularnie wracać. Dlaczego? Z powodu braku zewnętrznych sygnałów, czyli linków. Dlatego zadbaj również o zdobycie dobrych odnośników, na przykład z mediów społecznościowych bądź z branżowych forów/katalogów.

Indeksowanie w Google od podszewki – jak to działa?

Divider

Za tworzenie oraz rozbudowywanie indeksu stron w wyszukiwarce Google odpowiedzialny jest robot indeksujący – Googlebot. Porusza się on po zakamarkach sieci, a jego przejścia pomiędzy witrynami zapisywane są w postaci indeksu, który staje się całkowitą bazą treści, dostępną z poziomu wyszukiwarki. Oczywiście treściom tym bardzo daleko do reprezentowania całego stworzonego internetu, ale to już temat na inną publikację.

Za pierwsze indeksowanie strony odpowiedzialny jest tryb deep crawl Googlebota. Odświeżanie natomiast odbywa się na podstawie fresh crawl, gdzie robot koncentruje się na regularnie aktualizowanych stronach. Podstawą jego funkcjonowania są umieszczone na stronie linki, pod adresem których umieszczone są strony już zaindeksowane. To jedna z najważniejszych przyczyn, dla których koncentracja na odpowiednim link buildingu szybko zaczyna przynosić satysfakcjonujące efekty w zakresie pozycjonowania.

Noindex i nofollow – sprawdź, czy wszystko się zgadza

Divider

Pierwszym miejscem, w którym Googlebot zapozna się z Twoją stroną, będzie plik robots.txt. Można go z powodzeniem określić jako swego rodzaju skrócony podręcznik etykiety dla botów – stąd właśnie dowiadują się, co mogą zrobić w obrębie danej witryny, a co nie będzie mile widziane. W jego obrębie umieszczane są parametry takie jak allow i disallow, określające zakres tego, co może, a czego nie ma indeksować robot Google.

By przekonać się, że kod Twojej strony nie wyklucza możliwości jej indeksowania, sprawdź kod strony poprzez skrót klawiszowy ctrl + U. Jeżeli znajdziesz tam tag noindex i nofollow oznacza to, że crawl robota indeksującego nie zakończy się sukcesem. A dlaczego ktoś chciałby celowo umieścić tam takie tagi? Powody mogą być dość zróżnicowane – najpopularniejszym z nich jest wykorzystanie tagów na etapie konstrukcji strony. Powinny one zostać następnie usunięte, gdyż pomyłka w tym zakresie będzie skutkować brakiem indeksowania.

Skorzystaj z narzędzi dostarczonych przez Google

Divider

Aktywne zarządzanie widocznością oraz pozycją stron internetowych przez ich właścicieli znacznie ułatwia pracę programom Google. Nie dziwi więc fakt, iż firma przygotowała do ich dyspozycji takie narzędzia jak Google Search Console (GSC). Jego umiejętne użytkowanie dostarczy Ci odpowiedzi na wiele pytań związanych z dostępnością strony oraz pomoże poprawić jej funkcjonowanie tak, by była jak najlepiej oceniania przez algorytmy wyszukiwarki.

By z niego korzystać, potrzebne będzie utworzenie indywidualnego konta oraz dodanie adresu witryny, która następnie zostanie zweryfikowana. Musi pojawić się ona w ostatecznej, dostępnej w sieci wersji. Za pomocą GSC możesz przesłać do Google kompletną mapę Twojego serwisu, co przyspieszy działanie robotów i zapobiegnie ewentualnym błędom. Załadowanie jej w formie podzielonych na czytelne segmenty plików dodatkowo ułatwi proces indeksowania.

Dzięki niezwykle przydatnej funkcjonalności „Pobierz jako Google” GSC przekonasz się, w jaki sposób Twoja strona przedstawia się z punktu widzenia algorytmów wyszukiwarki. Jeśli pomiędzy wersją, którą widzą użytkownicy a tą, która pokazuje się Googlebotowi istnieją jakiekolwiek różnice, właśnie w nich może tkwić przyczyna problemów z indeksowaniem.

Duplicate content? Treść musi się zgadzać

Divider

Występowanie na stronie duplicate content, czyli powtarzających się treści, może wpłynąć negatywnie nie tylko na pozycje fraz kluczowych w rankingach, ale i na sam proces jej indeksowania. Warto tu zaznaczyć, że przypadkowy duplicate content w obrębie tej samej domeny to zasadniczo coś innego, niż świadome wykorzystanie treści pojawiających się na innych stronach, niemniej jednak w dalszym ciągu ma on znaczenie, jeśli chodzi o postrzeganie strony przez Google (więcej na ten temat TUTAJ).

Weryfikując stronę pod kątem powielonej treści, zacznij w pierwszym rzędzie od samego adresu witryny. Jeśli nie jest on jednolity, a występuje w kilku wersjach, dokonaj potrzebnej modyfikacji, najlepiej przy użyciu parametru Canonical bądź przekierowania 301. Pomoże to usunąć problemy wynikające z istnienia witryny w wielu wersjach.

Divider

Jako duplicate content mogą zostać ocenione także takie treści jak powtarzający się w tej samej formie skład kosmetyku, czy też opis produktu. Nie zawsze ich zmiana na unikalne będzie tu najlepszą drogą (np. podawanie składów w dokładnej kolejności to wymóg wynikający z przepisów prawa UE), ale z pewnością nie zaszkodzi poszukać metod na obejście tej sytuacji. Pamiętaj także, że umieszczanie na stronie treści, które w nachalny sposób przygotowane zostały pod pozycjonowanie nie przedstawiając przy tym większej wartości dla użytkownika, może skutkować nałożeniem przez Google mniej lub bardziej dotkliwych kar, w tym braku indeksacji.

Przekierowania 301 – czy tu leży powód zamieszania?

Divider

Z przekierowań 301 korzystasz za każdym razem, gdy zależy Ci na nadanie nowego kierunku ruchowi na stronie. Dzięki ich użytkowaniu Twoi klienci nie natykają się na zniechęcające do dalszej eksploracji komunikaty o błędzie, a zostają przeniesieni do nowej wersji podstrony. Być może wiesz już, że z systemem przekierowań mogą wiązać się tymczasowe spadki SEO, ale to nie wszystko. Dokładne zaindeksowanie pojawiających się zmian przez roboty to proces, nie działanie jednorazowe, zatem może się zdarzyć, że nie będzie on przebiegał bezwypadkowo.

Upewnij się, że we właściwy sposób dokonałeś przekierowania – w tym celu sprawdź zawartość pliku .htaccess. Ogólnie można założyć, iż przekierowanie nie powinno zawierać zbyt wielu pętli, by nie powstała sytuacja, w której robot indeksujący nie będzie w stanie dotrzeć do witryny docelowej. Jeśli do tego dojdzie, crawl Googlebota nie zakończy się sukcesem, czego bezpośrednim efektem będzie brak strony w indeksie Google. Pamiętaj także by zapoznać się z aktualnymi zaleceniami Google w zakresie korzystania z przekierowań 301, 302 i 307. Sprawdź przy tym protokoły zabezpieczeń używane przez Twoje witryny.

Inne przyczyny problemów

Divider

Jeżeli robot indeksujący nie będzie w stanie pobrać dostępnych na stronie grafik czy elementów javascript, witryna może nie zostać zaindeksowana prawidłowo. Starannie zanalizuj jej kontent, poszukując potencjalnego źródła błędów indeksowania za pomocą wymienionego wyżej programu GSC. Następną kwestią, której należy uważnie się przyjrzeć, jest sama prędkość ładowania strony internetowej – sprawa pozornie błaha, jednak w tym przypadku nie warto dać się zwieść pozorom. Zbyt ciężkie strony to w oczach robotów Google element niepożądany w sieci nastawionej na użytkownika. Postaraj się zatem, by Twoja strona główna i wszystkie podstrony ładowały się w tempie ekspresowym – do 3 sekund.

PODSUMOWANIE

Divider

Wolne ładowanie się strony może wynikać również z sytuacji, w której sam kontent waży zbyt mało w stosunku do kodu i innych elementów konstrukcji witryny. Pamiętaj także, że na każdą stronę przewidziany został przez Google określony budżet indeksowania witryny (crawl budget). Googlebot nie jest w stanie jednorazowo indeksować nieskończonej liczby podstron – będzie robił to stopniowo, powracając do danej strony. Warto zatem zadbać o porządek w poleceniach dotyczących indeksowania, aby wspomniany budżet nie wyczerpał się od razu z powodu stron, których obecność w indeksie nie jest do niczego potrzebna, np. dotyczących cookies czy też polityki prywatności.

4 komentarze do “Dlaczego Google nie indeksuje Twojej strony?

  1. Jeżeli po wymienionych psosobach dalej nie znamy przyczyny, to może wystarczy zwyczajnie poczekać, czasmai indeksowanie ise stron trwa dość długo. W przypadku zbyt wolnego indeksowania się stron możemy skorzystać z narzędzie przyspieszjaących indeksację. Jest ich kilka do wyboru i łątwo je znaleźć.

  2. Czy przy przekierowaniu np 302 naturalne jest, że wersja strony przekierowywanej pod nowy adres, nie jest już indeksowana przez Google? GSC nie pokazuje jej w indeksie, w narzędziu Screamingfrog ma status Indexability->Non-Indexable Redirected.

  3. Przyczyn może być faktycznie wiele. Jest jeszcze jedna o której Pani nie wspomniała. Raz na jakiś czas z różnych przyczyn (często podczas aktualizacji ich algorytmów), indeksacja stron jakby zwalnia. Strony oparte na WP są zazwyczaj dobrze indeksowane jeżeli nie posiadają jakichś rażących błędów. Czasem jednak wydaje się, że ta indeksacja idzie topornie, aby po kilku tygodniach wrócić do normy.

  4. Google chyba w tym roku utrudnia działania nowo powstałych stron i stąd problemy z indeksowaniem wpisów blogowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szybka, bezpłatna wycena

Wypełniając formularz nic nie tracisz, a możesz jedynie zyskać. Z chęcią przygotujemy dla Ciebie wycenę, która napędzi Twoje SEO :)

    Tel: +48 736 769 550
    biuro@studiolokomotywa.pl