fbpx
StudioLokomotywa.pl • Napędzamy Twoje SEO!

Dlaczego Twoja strona powinna mieć wersję mobilną?

Opublikował użytkownik: Olga

wersja mobilna strony

Obecnie ciężko wyobrazić sobie poważną firmę bez własnej strony internetowej. Od razu wzbudziłoby to niepokój potencjalnych klientów i kontrahentów. Strona jest swoistym potwierdzeniem profesjonalizmu firmy, ale także kopalnią wiedzy na jej temat, oferty i sposobu funkcjonowania. Warto zatem wiedzieć, że osoby odwiedzające witrynę oraz chcące dowiedzieć się czegoś więcej o firmie, wchodzą na nią za pomocą różnych urządzeń, w tym także z mechanizmów mobilnych. Wiąże się to z konieczności posiadania wersji strony internetowej RWD.

Czym jest strona internetowa dostosowana do urządzenia mobilnego?

Divider

Wersja mobilna strony internetowej to po prostu możliwość, aby strona w odpowiedni sposób wyświetlała się także na urządzeniach takich jak smartfony i tablety. Taka strona www zwana jest inaczej responsywną (ang. responsive web design). Główną cechą stron tego typu jest fakt, że są one w stanie dostosować się do rodzaju urządzenia, na jakim są otwierane. W takich przypadkach witryna internetowa wygląda inaczej, jeśli otworzy się ją na ekranie komputera, a inaczej, kiedy ogląda się ją np. na telefonie. Oczywiście treści zawarte na stronie pozostają niezmienione. Tak przynajmniej powinno być pod kątem SEO i UX. Zmienia się tylko wygląd — dostosowuje się on do wielkości ekranu, a tym samym zapewnia wygodniejsze użytkowanie strony.

Jakimi cechami powinna charakteryzować się dobra strona mobilna?

Divider

Warto wiedzieć, że jeżeli już zapadła decyzja o wykonaniu mobilnej wersji strony (swoją drogą bardzo słuszna), to musi ona charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Strona internetowa w formie mobilnej powinna odznaczać się następującymi cechami:

  • Jej wielkość powinna automatycznie dostosowywać się do skali ekranu urządzenia, na jakim jest otwierana. Oznacza to, że użytkownik nie powinien sam zwiększać lub zmniejszać widoku strony.
  • Główne menu nie powinno wyświetlać się na stronie, ale być ukryte pod przyciskiem. Dopiero po jego rozwinięciu powinno się ono pokazać.
  • Reklamy powinny być niewielkie, wbudowane w treść strony, które nie będą ograniczać widoku najważniejszych informacji.
  • Odpowiednie rozmieszczenie treści na stronie, tak aby były od siebie odpowiednio oddzielone.
  • Zoptymalizowanie w zakresie ładowania się strony, co powoduje jej szybsze otwieranie i zmniejszenie zużycia danych.
  • Brak wyskakujących okienek, które nie są dostosowane do urządzenia mobilnego, zwłaszcza takich, które potem ciężko jest zamknąć.
  • Skalowane czcionki dostosowujące się do wielkości i rozdzielczości ekranu danego urządzenia.
  • Ograniczenie lub wyeliminowanie treści flash, które mogą być problemem dla przeglądarek mobilnych.

Dlaczego Twoja strona powinna mieć wersję mobilną? Najważniejsze argumenty

Divider

Można dużo mówić o potrzebie posiadania strony internetowej, szacowanym ruchu oraz parametrach wyszukiwarek. Jednak warto dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać kilka najważniejszych argumentów, które przemawiają za stworzeniem mobilnej wersji strony internetowej. Takie uzasadnienia przekonają na pewno niejedną osobę i uświadomią, że posiadanie strony internetowej w mobilnej formie będzie przynosiło same korzyści.

Po pierwsze – większość ruchu na stronie

Divider

Jak już wspomniano, ruch na stronie pochodzący z urządzeń mobilnych może stanowić większość odwiedzin danej witryny. W związku z tym trzeba złożyć ukłon w stronę tych użytkowników. Mogą być oni bowiem potencjalnymi klientami oraz wykazać się dużym zainteresowaniem Twoją ofertą. Co więcej, odwiedzenie strony za pomocą urządzenia mobilnego może świadczyć o dużej potrzebie związanej z ofertą danej firmy lub pośpiechem użytkownika. Takie warunki mogą sprzyjać irytacji i zniechęceniu, zwłaszcza wtedy, gdy strona nie jest przystosowana do korzystania z niej na urządzeniach mobilnych.

Po drugie – pozycja w wynikach wyszukiwania Google

Divider

Google swoje parametry wyszukiwania dostosowuje do potrzeb użytkowników. To właśnie dlatego już od kilku lat wymaga responsywności stron internetowych. Takie witryny znajdują się w wynikach wyszukiwania znaczenie wyżej, co jest spowodowane otwartością i elastycznością, które cenią sobie użytkownicy. Te strony, które są nieintuicyjne oraz trudne w obsłudze na urządzeniach mobilnych, znajdują się na dalszych stronach w wynikach wyszukiwania.

Po trzecie – strona mobilna zwiększa konwersję

Divider

Najważniejszymi zadaniami każdej strony internetowej są zaprezentowanie danej firmy od jak najlepszej strony oraz konwersja odwiedzającego w klienta. Jest to możliwe dzięki bezpośredniemu przełączeniu z danych (telefon, adres mailowy) do akcji wiążącej się z nimi. Prościej mówiąc, dobra strona mobilna powinna umożliwić wykonanie połączenia po kliknięciu numeru oraz napisanie maila po kliknięciu adresu mailowego. Tradycyjna strona internetowa uniemożliwi to i tym samym zniechęci potencjalnego klienta. Będzie musiał on kopiować numer telefonu lub zapisywać go, a to zajmie mu więcej czasu niż odnalezienie mobilnej strony internetowej konkurencji i szybkie nawiązanie połączenia z nimi.

Po czwarte – odwiedzający nie odejdzie tak szybko

Divider

Kolejną korzyścią, jaką może przynieść mobilna wersja strony internetowej, jest obniżenie współczynnika odrzuceń. Oznacza to, że osoba wchodząca na serwis zostanie na nim dłużej. W przypadku użytkowników mobilnych urządzeń już samo oddalanie i przybliżanie strony może zniechęcić. Taki użytkownik odejdzie, nie zapoznając się dobrze z merytoryczną treścią strony. Opuszczenie strony mogą spowodować także inne czynniki związane z jej funkcjonowaniem na urządzeniu mobilnym, jak np. wyskakujące okienka zasłaniające treść, czcionka niedopasowana do rozdzielczości ekranu, czy też wspomniany już brak możliwości wykonania połączenia po kliknięciu numeru.

Po piąte – brak strony mobilnej to strata okazji

Divider

Brak strony mobilnej może być naprawdę wielkim problemem. Straci na tym każda firma. Klient korzystający ze strony internetowej na urządzeniu mobilnym często potrzebuje szybkiej informacji. Kupowane produkty i zamawiane usługi są potrzebne od ręki, a decyzje w sprawie ich zakupu podejmowane w wyniku nagłej potrzeby lub pod wpływem emocji. Trudna w obsłudze strona może spowodować, że klient będzie miał zbyt dużo czasu na decyzję i się rozmyśli. Bez wątpienia chętniej zrobi zakupy u konkurencji, gdzie nie wymaga to od niego aż tyle wysiłku oraz podejmowania nadprogramowych kroków. Zwykle podjął on już tę najważniejszą — decyzję o zakupie. Mobilna strona internetowa powinna to umożliwić lub chociażby pozwolić na szybkie skontaktowanie się z wybraną firmą.

Po szóste – ciągle online

Divider

W związku ze zmianami zachodzącymi w społeczeństwie i postępem cywilizacyjnym, coraz więcej osób używa telefonów i urządzeń mobilnych. Szacuje się, że ta liczba przekracza 90% społeczeństwa. Takie działanie pociąga za sobą modę na ciągłe bycie online. Coraz więcej osób załatwia swoje sprawy przez internet, np. płaci rachunki, robi zakupy itp. Większość z tych działań odbywa się za pomocą urządzeń mobilnych. Nie można wykluczyć swojej strony z tego trendu ogarniającego coraz większe rzesze ludzi. Tylko wtedy stanie się ona częścią świata wirtualnego, gdzie każdy z nas spędza dużo czasu, wykonuje ważne czynności związane z pracą, spełnia obowiązki i zaspokaja swoje potrzeby.

Po siódme – konieczność, jeśli prowadzisz media społecznościowe

Divider

Jeśli Twoja firma ma własny fanpage na Facebooku lub konto na Instagramie, mobilna wersja strony internetowej to wręcz przymus. Brak takiego rozwiązania będzie powodował, że wszystkie materiały pochodzące ze strony internetowej i udostępniane w mediach społecznościowych będą otwierać się niewłaściwie. W takiej sytuacji prowadzenie mediów społecznościowych mija się z celem. W końcu większość użytkowników przegląda je najczęściej na urządzeniach mobilnych. Tylko dostosowanie strony do wyświetlania na ,,mobilkach” sprawi, że przekazywane treści będą atrakcyjne także dla tych użytkowników. Stąd już tylko krok do zwiększenia ruchu na swojej stronie internetowej i zdobycia nowych klientów!

Jak stworzyć dobrą stronę mobilną?

Divider

Stworzenie mobilnej wersji strony internetowej z całą pewnością jest możliwe tylko w przypadku powierzenia jej profesjonalistom. Będą oni wiedzieć, jak ułożyć treści na stronie, jakie rozwiązania zastosować, a jakie lepiej odpuścić. Przed wdrożeniem responsywnej wersji strony warto ją przetestować i po prostu zastanowić się, czy samemu chciałoby się korzystać z takiej witryny. Dobra mobilna strona internetowa powinna być przede wszystkim elastyczna i responsywna, a co najważniejsze – powinna umożliwiać konwersję zwykłego odwiedzającego na klienta.

Już wiadomo, dlaczego Twoja strona powinna mieć wersję mobilną. Przynosi to o wiele więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać. Ta świadomość to już pierwszy krok do sukcesu i możliwość wdrożenia zmian, które przyniosą zwiększenie ruchu na stronie i więcej zadowolonych użytkowników!

Możliwość komentowania została wyłączona.

Zwiększ widoczność swojej firmy w sieci!

Nie pozwól, aby Twoja firma była niewidoczna w internecie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby odkryć, jak SEO może zmienić los Twojego biznesu. Z naszą pomocą zdobędziesz przewagę, której potrzebujesz.