Data publikacji: 21 września 2016
Nowoczesne strony internetowe prawie zawsze opierają się na CMS (wyjątkiem są strony, które zostały napisane w języku html), czyli systemie zarządzania treścią umożliwiającym większość działań na stronie bez znajomości skomplikowanych języków programowania – wystarczą pliki systemu i hosting. Aktualnie można skorzystać z wielu CMS-ów. My porównamy dziś dwa najpopularniejsze: WordPress i Joomla! Zapraszamy do lektury!
Oba systemy zarządzania treścią oparte są na darmowej licencji. WordPress wystartował w 2003 roku, a Joomla! w połowie 2006. Pierwszy miał być typową platformą do kreowania blogów, drugi od początku nakierowany był na tworzenie rozbudowanych stron internetowych. Z biegiem czasu okazało się, że WordPress znakomicie sprawdza się także jako system do tworzenia prostych i funkcjonalnych stron internetowych dla firm z wielu branż, rzucając wyzwanie Joomli! w tworzeniu stron internetowych.
Jak wspomnieliśmy, WP przeznaczony miał być dla blogerów. W tej roli sprawdza się perfekcyjnie, gdyż nie trzeba znać języków programowania, by stworzyć prostą stronę internetową do dzielenia się artykułami. Bardziej zaawansowani webmasterzy mogą wykorzystać WordPressa do tworzenia bardziej rozbudowanych witryn internetowych, a wszystko to dzięki wielu dostępnym opcjom, skórka i motywom (kilkanaście tysięcy).
Główne zalety:
Główne wady:
Ten system CMS stworzony został 10 lat temu, aby można było kreować bardziej złożone witryny internetowe. Dla początkujących użytkowników jego obsługa jest wymagająca. Znajomość podstaw HTML, CSS będzie konieczna, a PHP również przydatna w wielu kwestiach. Jest znacznie bardziej skomplikowany i trudniejszy w obsłudze niż WP, dlatego wiele osób z niego rezygnuje.
Joomla! Oferuje dwukrotnie mniej niż WordPress modyfikacji, bo ponad 6 tysięcy.
Główne zalety:
Główne wady:
CMS a SEO
Jeżeli chodzi o werdykt, który z tych silników umożliwia łatwiejsze wypozycjonowanie strony, to sprawa jest złożona. Odpowiednie poznanie obu gwarantuje podobne efekty. Natomiast WordPress ma jedną przewagę. Dla przeciętnego użytkownika wprowadzenie zmian pod SEO – instalowanie pluginów będzie tutaj łatwiejsze -, np. aby podłączyć Analyticsa wystarczy zainstalować wtyczkę i wkleić kod, natomiast do edytowania meta-tagów są wyznaczone i łatwo dostępne miejsca.
Oba systemy zostały stworzone w innych celach, ale służą do tego samego – do tworzenia stron internetowych. WordPress przeznaczony jest raczej do budowania prostych i średniozaawansowanych pod kątem trudności stron, natomiast Joomla! do bardziej rozbudowanych. Oczywiście dla chcącego, nic trudnego. WordPress może zostać użyty do napisania rozwiniętych stron. Podsumowując, wszystkie parametry i struktura tychże systemów jest logiczna, z minimalną przewagą WordPressa jako tego bardziej dostępnego dla przeciętnego użytkownika, który nie ma doświadczenia w tworzeniu stron internetowych.
Nie pozwól, aby Twoja firma była niewidoczna w internecie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby odkryć, jak SEO może zmienić los Twojego biznesu. Z naszą pomocą zdobędziesz przewagę, której potrzebujesz.