fbpx
StudioLokomotywa.pl • Napędzamy Twoje SEO!

Opublikował użytkownik: Bartosz

Poprawa UX strony www pozytywnie wpływa zarówno na odbiór witryny przez odbiorców, jak i na pozycje fraz kluczowych w wynikach wyszukiwania. Dlatego też jest tak ważne w branży SEO. W dzisiejszym artykule przybliżymy pojęcie UX oraz wskażemy, na które elementy warto zwrócić uwagę.

UX – informacje ogólne

UX to z angielskiego User Experience, czyli odczucia użytkowników. Ok, mamy tłumaczenie, ale nadal nic nie wiemy. Dlaczego? UX to niezwykle szerokie zagadnienie, które, w dużym skrócie, polega na usprawnieniu komunikacji między użytkownikiem a witryną internetową. Chodzi o wszelkie wrażenia, jakich doznaje przeglądający stronę internetową. Oczywiście wszystkim zależy, by odczucia te były jak najbardziej pozytywne. Im bardziej są optymistyczne, tym większa szansa na sprzedaż produktów lub usług.

UX z praktycznego punktu widzenia to tworzenie stron internetowych tak aby, jak najlepiej odpowiadały na zapatrywania użytkowników.

UX=użyteczność

Ogólne wytyczne UX na stronie:

  • twórz klarowne pod kątem wyglądu strony,

  • zadbaj o prostą komunikację na linii: strona – użytkownik,

  • wykonaj linkowanie wewnętrzne, uwzględniając naturalne ruchy odbiorców

Elementy UX, na które musisz zwrócić uwagę

  • Optymalizacja strony www – zadbaj o łatwe do zapamiętania linki, czytelne menu na komputerze oraz smatfonie, klarowny title oraz drzewiastą strukturę.

  • Linkowanie wewnętrzne – musisz mieć na uwadze, by planować tak linki, aby użytkownik bez problemu mógł przemieszczać się ze strony głównej do podstron w krótkim czasie. Zadbaj, aby linkowanie wewnętrzne było intuicyjne dla odbiorców.

  • Czas wczytywania się witryny – to jeden z kluczowych elementów, na który zwarają uwagę internauci. Im dłuższy czas ładowania się strony, tym większe prawdopodobieństwo, że przełączą się na inną domenę. Z perspektywy UX i SEO należy zadbać o jak najszybciej wczytującą się witrynę internetową, maksymalnie do kilku sekund. Dobry hosting, unikanie wielkich slajderów oraz techniczna optymalizacja powinny być wystarczające.

  • Content na stronie – musisz dopasować ilość i formę tekstów do strony internetowej. W dzisiejszych czasach ludzie nie czytają ,,od deski do deski” długich form, a raczej je ,,skanują”. Dlatego też długie artykuły są dobre, ale na blogach, portalach. Jeżeli chodzi zaś o witrynę nastawianą na sprzedaż, powinieneś tworzyć krótsze, bardziej chwytliwe teksty, dostosowane do odpowiedniej architektury rozmieszczenia – im wyżej, tym ważniejsza treść. Zadbaj o atrakcyjne nagłówki oraz ciekawe grafiki/zdjęcia.

Dlaczego warto działać zgodnie z UX?

Zmiany, które zachodzą w ostatnich latach w Google, znacznie zmniejszyły wartość pozyskiwania dużej ilości linków zewnętrznych na rzecz prawidłowo wykonanej optymalizacji oraz content marketingu, czyli dbania o wysokiej jakości treści na stronie, jak i poza nią (artykuły eksperckie itp.) Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z linków, a raczej bardziej dywersyfikować działania: zdobywać odnośniki, pisać teksty, angażować ludzi w social media itd. A osią przewodnią tych działań ma być zaspakajanie oczekiwań użytkownika, czyli UX. Dlaczego warto? Ludzie kierują się emocjami. Jeśli wywołasz u nich te pozytywne, z pewnością, kierując się zasadą wzajemności, chętnie zapoznają się bliżej z Twoją ofertą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tel: +48 736 769 550
biuro@studiolokomotywa.pl