fbpx
StudioLokomotywa.pl • Napędzamy Twoje SEO!

Opublikował użytkownik: Olga

Obecnie internet jest jednym z najważniejszych źródeł, z których potencjalni klienci czerpią dane na temat firm. Kluczem do sukcesu jest prowadzenie strony internetowej, która zawiera najważniejsze informacje na jej temat oraz znajduje się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania. Swoją firmę w sieci można wypromować także poprzez prowadzenie kampanii Google Ads lub aktywność w mediach społecznościowych.

Dlaczego promowanie firmy w internecie jest takie ważne?

Divider

Promocja firmy jest kluczem do pozyskania nowych klientów i rynków zbytu. Obecnie w Polsce szczególnie dużą rolę odgrywa w tej kwestii wyszukiwarka Google. Coraz więcej osób szukając usług lub towarów, które je interesują, w pierwszej kolejności szuka informacji w tej wyszukiwarce. Może ona konkurować co najwyżej z „pocztą pantoflową” i poleceniem dobrego produktu czy sprawdzonego fachowca przez rodzinę i znajomych. Rozwiązania jak radio, telewizja czy prasa są już znacznie rzadziej wykorzystywane. Wynika to z faktu, że tradycyjne środki przekazu zazwyczaj wykorzystywane są przez duże, znaczące marki, które już są rozpoznawalne i mają gigantyczne budżety. Natomiast prasa sprzedaje się coraz słabiej.

Ludzie obracają się w internecie coraz częściej. Jest on miejscem ich pracy, ale także sposobem na rozrywkę oraz spędzenie wolnego czasu. Te okoliczności także mogą mieć wpływ na skorzystanie z usług danej firmy.

Strona internetowa to podstawa, czyli jak skutecznie promować firmę w internecie?

Divider

Jak wspomniano na wstępie, podstawą promowania firmy w internecie jest strona internetowa. Wynika to z kilku prostych powodów:

 • Strona internetowa dodaje firmie wiarygodności. Ciężko w dzisiejszych czasach wyobrazić sobie firmę, która nie ma www. Od razu wzbudza to czujność potencjalnych klientów i mocno zniechęca.
 • Rzetelne informacje na temat rodzaju prowadzonej działalności oraz realizacji podkreślają profesjonalizm i doświadczenie firmy.
 • Na stronie internetowej można znaleźć najważniejsze informacje na temat oferty, danych kontaktowych itp.
 • Domena internetowa jest reklamą samą w sobie. Dobrze dobrane treści mogą skutkować konwersją odwiedzającego w klienta.
 • Responsywna strona internetowa, czyli dostosowana do urządzeń mobilnych i stacjonarnych zachęca do odwiedzin oraz częstego korzystania z informacji zawartych na stronie.
 • Strona internetowa umożliwia wdrożenie pozycjonowania, dzięki czemu znajdzie się ona wyżej w wynikach wyszukiwania.
 • Posiadanie własnego serwisu internetowego umożliwia skorzystanie z kampanii reklamowej Google Ads i umieszczenie reklam na zewnętrznych witrynach.
 • Treści ze strony internetowej mogą być promowane na Facebooku oraz w innych mediach społecznościowych.

Pozycjonowanie strony internetowej najlepszym sposobem na reklamę

Divider

Zastanawiacie się, jak skutecznie reklamować firmę w internecie? Pierwszym i najważniejszym krokiem powinno być wypromowanie swojej strony internetowej. Najlepiej zadziała pozycjonowanie, które sprawi, że witryna będzie się znajdować maksymalnie wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Zainteresowani klienci po wpisaniu konkretnych fraz trafią na stronę internetową. Warto wspomnieć, że efekty pozycjonowania często widoczne są po jakimś czasie — trzeba być cierpliwym i konsekwentnym, aby przyniosło ono oczekiwane rezultaty.

Płatna reklama może się wydawać szybszym sposobem, jednak nie można zapomnieć, że użytkownicy internetu chętniej wchodzą na strony wskazywane w naturalnych wynikach organicznych. Taką pozycję strona może osiągnąć tylko wtedy, kiedy będzie odpowiednio przygotowana i sformatowana, a treści na niej wartościowe. Jak zatem stworzyć taką stronę? Tylko poprzez właściwą optymalizację techniczną oraz contentu.

Działania z zakresu pozycjonowania

Divider

Chcąc wypromować swoją stronę internetową, należy wdrożyć odpowiednie działania z zakresu pozycjonowania. Różnią się one od siebie, ale wdrożenie ich razem może przynieść oszałamiające rezultaty. Co zatem robić, aby strona była dobrze wypromowana? Poniżej odpowiedzi.

Treści zawarte na stronie internetowej

Divider

Jednym z czynników, który ma ogromny wpływ na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, są treści znajdujące się na stronie internetowej. Po pierwsze muszą być one unikalne i wartościowe. Zazwyczaj takie treści to dłuższe artykuły, zgodne z tematyką branży. W roli miejsca z takimi materiałami dobrze sprawdza się blog firmowy działający przy stronie internetowej (najlepiej w katalogu). Koniecznie teksty muszą trafiać na niego regularnie. Im więcej treści dodawanych cyklicznie, tym bardziej są one atrakcyjne dla wyszukiwarek internetowych. Po drugie, dodawane teksty powinny zawierać odpowiednie frazy kluczowe. Wyrażenia muszą nawiązywać do działalności firmy. Ich dobór powinien być oparty na miesięcznej ilości wyszukiwań.

Optymalizacja kodu źródłowego

Divider

Wiele firm i freelancerów uważa, że od analizy budowy strony i jej kodu powinno się rozpocząć pozycjonowanie. Jeśli tak powiedzą, to… będą mieli rację. Zazwyczaj firma realizująca działania z zakresu pozycjonowania i SEO najpierw bada budowę strony, a następnie ją optymalizuje. Na takie działania mogą składać się:

 • ograniczenie duplikowania treści na stronie oraz ustalenie jednego adresu kanonicznego strony internetowej,
 • stronicowanie, czyli ustawienie odpowiednich, jasnych i intuicyjnych powiązań pomiędzy podstronami,
 • optymalizacja kodu HTML i CSS, która sprawia, że jest on czytelny dla robotów sieciowych.

Oczywiście niuanse dotyczące budowy stron internetowych i ich wpływ na pozycjonowanie można omawiać praktycznie bez końca. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule Czy design strony wpływa na pozycje Google?.

Szybkość ładowania strony i dostosowanie do urządzeń mobilnych

Divider

Kolejne dwa czynniki, które mają duży wpływ na miejsce w wynikach wyszukiwania, a tym samym promowanie strony, to szybkość ładowania strony oraz jej responsywność. Im domena szybciej się ładuje, tym lepiej. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że parametry Google doceniają to tak samo, jak użytkownicy. Podobnie jest z dostosowaniem strony do urządzeń o różnych rozdzielczościach, co nazywa się responsywnością (więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule Dlaczego Twoja strona powinna mieć wersję mobilną?).

Popularność strony internetowej

Divider

Promowanie swojej strony internetowej na innych stronach i witrynach ma dwa plusy. Po pierwsze treści trafiają do większej liczby osób, a po drugie znajduje się ona w wynikach wyszukiwania znaczenie wyżej. Elementem każdego pozycjonowania jest link building, czyli umieszczanie linków do stron na innych zewnętrznych stronach, np. serwisach tematycznych i mediach społecznościowych, ale także na innych podstronach swojej strony. To ostatnie działanie zwane jest linkowaniem wewnętrznym. Im więcej stron linkuje do naszej strony, tym lepiej.

Kampania Google Ads, czyli kolejny sposób na promowanie strony

Divider

Choć pozycjonowanie strony internetowej i działania SEO są najlepszym sposobem na promowanie firmy w internecie, to istnieją także inne sposoby. Najlepiej stosować je razem, aby dały kompleksowe oraz zadowalające rezultaty. Kolejną metodą na reklamę strony w internecie jest oczywiście prowadzenie kampanii Google Ads. Polega ona na promocji swoich produktów i usług za pomocą reklam tekstowych oraz wizualnych, pojawiających się na innych stronach, które współpracują z Google bądź w samej wyszukiwarce. Mogłoby się wydawać, że taka reklama to nic nadzwyczajnego. Jednak z Google Ads jest zupełnie inaczej.

Wyświetlane reklamy banerowe są dobierane odpowiednio do preferencji użytkownika i jego historii działań w sieci. Oznacza to, że prezentowane komunikaty będą nawiązywać do tego, co użytkownik już oglądał w sieci i czego szukał. Taki rodzaj reklamy może skusić niezdecydowanych oraz przypomnieć o zakupach tym, którzy jeszcze ich nie wykonali. Grupa docelowa jest ściśle określona, zatem można mieć pewność, że reklama trafiła, do kogo powinna.

W wersji tekstowej, analogicznie, jak w przypadku pozycjonowania organicznego, Twoja strona pojawi się wysoko po tym, jak odbiorca wpisze wybraną przez Ciebie frazę kluczową.

Dlaczego warto skorzystać z Google Ads?

Divider

Google Ads jest bardzo elastycznym środowiskiem reklamowym, dlatego jest tak chętnie wybieraną formą reklamy. Pozwala ona na:

 • dostosowanie czasu trwania kampanii do swoich potrzeb,
 • dobór odpowiedniego środka reklamy (reklama wideo, reklama tekstowa, banery reklamowe, mailing, remarketing),
 • wybór obszaru geograficznego, na którym będzie działała reklama,
 • kontrolę nad kosztami prowadzonej kampanii,
 • kontrolę nad statystką i wynikami, która pozwala ocenianie wyników osiąganych przez kampanię i modyfikację działań,
 • zwiększenie ruchu na stronie internetowej, które po pierwsze może przynieść nowych klientów, a po drugie zwiększa popularność strony i internetowej i rozpoznawalność marki,
 • podświadome dotarcie do klienta, który otoczony jest reklamami marki, nawet gdy odwiedza inne strony internetowe.

Media społecznościowe

Divider

Omawiając najważniejsze i najskuteczniejsze sposoby na promowanie swojej firmy w internecie, nie można zapomnieć o mediach społecznościowych. Praktycznie każda firma prowadzi swój profil na Facebooku, Instagramie lub innej platformie social media. Dzięki temu gromadzi wokół siebie swoich klientów, kontrahentów i zainteresowane osoby, a prezentowane treści trafiają także do innych w wyniku udostępnień, polubień itp. W ramach promowania swojej firmy w mediach społecznościowych można:

 • dodawać zdjęcia nawiązujące do działalności, np. zdjęcia realizacji, produktów, wyglądu lokalu itp.,
 • linkować treści z firmowego bloga lub strony internetowej (takie działanie dodatkowo wpłynie pozytywnie na link building),
 • wstawiać informacje na temat bieżących działań, zmian w firmie, ciekawych projektów itp.,
 • linkować ciekawe artykuły i treści udostępniane przez klientów i kontrahentów,
 • prezentować wydarzenia firmowe,
 • urządzać konkursy za pośrednictwem mediów społecznościowych,
 • tworzyć grupy pracownicze itp.

Dlaczego warto być aktywnym w mediach społecznościowych?

Divider

Aktywność w mediach społecznościowych wpływa korzystnie na odbiór marki. Sprawia, że jest ona rozpoznawalna i postrzegana w pozytywny sposób. Ponadto social media są sposobem na dotarcie do osób postronnych, które nawet nie poszukują w internecie fraz związanych z danym rodzajem działalności. Umożliwiają one dotarcie do ciekawych treści, które znajdują się na stronie internetowej firmy. Kolejnym plusem działania w tych mediach jest także korzystny wpływ na pozycjonowanie. Na niektóre frazy w Google wyświetlają się wysoko profile firmowe lub posty np. z Facebooka czy Instagrama.

Olga Matuszak

W świece SEO i pozycjonowania od 2017r. Można powiedzieć, że content marketing mam we krwi. Gdy nie pozycjonuję w Lokomotywie zaczytuję się w komiksach i oglądam za dużo seriali animowanych :)

11 komentarzy do “Jak skutecznie promować firmę w internecie?

 1. Powiem szczerze, że reklama w mediach społecznościowych sprawdza się tylko dla wybranych branż. Nie wszystko tutaj działa dla wszystkich. Nadal jeśli poszukujesz remontu domu lub strony internetowej szybciej poszukasz kogoś w google aniżeli będziesz szukał na facebooku czy twiterze.

 2. Bardzo przydatne informacje, szczególnie w czasie Covid-19. Chociaż, jeżeli ktoś dopiero teraz sobie przypomniał o pozycjonowaniu, to może być o kilka miesięcy za późno.

 3. Dzięki za bardzo przydatną informację. Przez koronawirus stworzyłem stronę, ale nie wiedziałem jak skutecznie ją promować. Dzięki temu postu zwiększyła mi się ilość ludzie na stronie. Naprawde to działa.

 4. Obecnie wiele osób korzysta z social mediów i wydaje mi się że tak trzeba szukać zaufania klientów i podnoszenia lepszego wizerunku firmy. Bardzo fajnie sprawdza się jak firma pokazuje że angażuje się w społeczne projekty, fundacje itp oraz jak firma funkcjonuje od środka. Prze taki przekaz wiele osób podnosi mniemanie o firmie i dzięki temu % skuteczności w sprzedaży możliwe że urośnie albo pozyskanie partnerów będzie łatwiejsze.

 5. Skuteczną promocję strony bądź sklepu w sieci można zaplanować na 3 płaszczyznach: social media, Google Ads oraz SEO. To ostatnie jest najbardziej korzystne finansowe w długofalowej perspektywie. Mocne linki, treści oraz optymalizacja to fundament pozycjonowania, które warto realizować dla każdego biznesu.

 6. Skutecznie to znaczy ze zrobimy większy ruch na nasz stronę? Czy doprowadzimy do efektu końcowego czyli zakupu produktu albo skorzystaniem z usługi :)) Wielu klientów czasami nie rozumie czym jest pozycjonowanie i czepia sie dlaczego nikt nie kupuje, skoro ruch na stronie jest duzy.. i wtedy wychodzi: jakość, cena, konkurencja, dostawa ..

 7. Wiele osób zadaje sobie tego typu pytanie 🙂 ludzie często myślą, że wystarczy reklama w mediach społecznościowych. Jednak na promowanie firmy w internecie składa się szereg działań. Należy pamiętać, że przy wyborze odpowiednich narzędzi, powinniśmy brać pod uwagę branże, w której działamy. Poza tym duża rolę w promowaniu firmy odgrywa systematyczność 🙂

 8. Zawsze też warto wyznaczyć swoją grupę docelową, bo nie każdy rodzaj reklamy będzie idealny.

 9. Najważniejsze informacje w pigułce. U mnie fajnie sprawdza się kampania google ads, z której korzystam od ponad roku. Dość szybko i skutecznie zwiększył się ruch na stronie wzrosła sprzedaż.

 10. Kolejny ciekawy wpis, zawierający podstawowe informacje na temat SEO, Google Ads czy SM 🙂 Ciężko sobie wyobrazić firmę bez reklamy w Internecie i fajnie to pokazaliście.

 11. Uważam, że promocja w mediach społecznościowych, oraz SEO jest najbardziej korzystne w perspektywie długofalowej. Faktem jest, że aby wypromować witrynę trzeba poświęcić sporo czasu, ale potem pracy jest już znacznie mniej, a nasza pozycja staje się ugruntowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tel: +48 736 769 550
biuro@studiolokomotywa.pl